Pohřebné 2010

03. 10. 2011, Pohřebné

Připadá Vám přirozené, že vypravíte-li pohřeb někomu z rodiny, ať už je to váš rodič nebo vzdálenější příbuzný, máte nárok na finanční pomoc od státu? Zdálo by se to být nasnadě, zákon ale bohužel hovoří jinak a je dobré mít v této problematice jasno. Jak je to tedy v současnosti s vyplácením pohřebného a kdo na něj má nárok?

Až do 1.1.2008 byly skutečně dávky vypláceny bez rozdílu všem osobám, které vypravily pohřeb osobě s trvalým bydlištěm v ČR, nebo byl-li pohřeb vypraven v ČR. V rámci velkých změn v sociálním systému České republiky však od ledna 2008 podle zákona 261/2007 Sb. O stabilizaci veřejných rozpočtů platí pro pohřebné následující: Stát přispívá na náklady spojené s vypravením pohřbu jednorázovou částkou pevně stanovenou ve výši 5 000 Kč. Příjem rodiny se v případě vyplácení pohřebného netestuje. Tato dávka může být vyplacena osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte. Podmínkou je, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR.

V praxi se tak vyplácení pohřebného zredukovalo na minimum případů, pro většinu pozůstalých je tato sociální dávka nedostupná.

Třebaže v loňském a letošním roce byly provedeny další změny v systému sociálních dávek, podmínky pro vyplácení pohřebného v roce 2010 zůstávají stejné jako v roce 2008. Problematikou sociálních dávek se zabývali i představitelé stran zastoupených v čerstvě jmenované vládě. Názory na vyplácení pohřebného se lišily, TOP 09 prosazovala již ve své volební kampani zrušení pohřebného, strana Věci Veřejné naopak jeho zachování ve stávajícím znění, což se jí nakonec podařilo prosadit do koaliční smlouvy. Pohřebné, třebaže ve velmi redukované formě, tak stále zůstává součástí sociálního systému ČR.

Přestože nárok na vyplacení pohřebného byl zásadně omezen, nárok na tzv. pohřebné volno zůstal zachován. Pokud Vám zemře člen nejužší rodiny (manžel/manželka, druh/družka nebo dítě), máte nárok na dva dny placeného volna a pak jeden další den na účast na pohřbu. Při úmrtí dalších příbuzných (sourozenci, rodiče, prarodiče) je Vám zaměstnavatel povinen poskytnout jeden den k účasti na pohřbu. Pokud jste Vy tou osobou, která u pohřební služby pohřeb zařizuje, měli byste dostat ještě o den víc. I v případě, že se zemřelý nepatřil mezi vaše příbuzné, ale sdílel s vámi společnou domácnost, jste oprávněni vybrat si pro pohřeb jeden den placeného volna.

Dotazy z poradny

Otázka - placení do spolku přátel žehu

Dobrý den, maminka (ročník 1922) si asi od 16 let platila příspěvek do Spolku přátel žehu. Má velké starosti, zda bude moci být čerpán nějaký příspěvek na pohřeb a jak to udělat?...

Anna Poncarová , 12.07.2017
Odpověď

Obraťte se prosím na sekretariát společnosti na adrese: Společnost přátel žehu, Revoluční 24/1546 110 00 Praha 1, Tel. 222315868

Julius Mlčoch
Otázka - Nárok na vyplacení pohřebného

Dobrý den, mám dotaz zda se vztahuje na výplatu pohřebného, když mi zemřela manželka 68let v Hospicu v Čerčanech ? Zaplatil jsem i za její pobyt v hospicu. Děkuji za radu.

Petr Holub , 27.06.2017
Odpověď

Bohužel pohřebné se vyplácí jen v souvislosti s úmrtím nezaopatřeného dítěte, nebo rodiče nezaopatřeného dítěte.

Julius Mlčoch
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.